elektrické měřící přístroje - přesné elektrické měřící přístroje
Většina produkce ORBIT MERRET, spol. s r. o. míří do průmyslového sektoru v podobě měřících a řídicích přístrojů. Avšak nejen v průmyslu je potřeba měřit a měřené signály vyhodnocovat. Oborem snad nejnáročnějším na kvalitu a spolehlivost je zcela jistě medicína. Proto nás potěšilo, když jsme byli přizváni ke spolupráci na projektu pro výrobu zařízení určeného do zdravotnictví. Abychom obstáli, jsme od roku 2010 certifikováni pro vývoj, výrobu a servis zdravotnických prostředků podle normy EN ISO 13485. Není asi nutné uvádět, že pravidla pro tento stupeň certifikace jsou velice přísná.
Třicet let našich zkušeností s vývojem a výrobou měřící techniky se zúročilo v zařízení, jehož princip je patentově chráněn a vznikl na Třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Společnými silami jsme vytvořili zařízení OMH 002SYNC pro synchronizaci scintilačních gama-kamer používaných při vyšetření srdce.OMH 002SYNC je odolný a spolehlivý přístroj v přenosném provedení, který umožňuje tuto synchronizaci provádět u pacientů s kardiostimulátory, kde je klasické hradlování pomocí EKG nemožné. Přístroj zobrazuje též pomocné údaje o tepu a SpO2, které nejsou určeny pro diagnostiku.
Vyhodnocení probíhá z křivky nasycení krve kyslíkem získané pomocí metody, která se nazývá pulzní oxymetrie. Zde je použit prstový klip, ve kterém jsou umístěna červená a infračervená LED a snímač. Vyhodnocuje se poměr pohlcování světla různých vlnových délek v krvi, která v prstu mezi senzory protéká.
Přístroj je vybaven dvěma výstupy tak, aby bylo možné obsluhovat různé typy kamer. Některé kamery očekávají analogový průběh EKG – u nich spouštění probíhá od R-kmitu EKG (okamžik stažení srdce), jiné kamery očekávají digitální signál – impuls, generovaný synchronně s R-kmitem.
Protože disponujeme moderním přístrojovým vybavením pro výrobu elektroniky používané ve zdravotnictví, jakož i potřebnou certifikací, nabízíme svou výrobní kapacitu případným zájemcům rekrutujících se i z tohoto prestižního oboru.
Oborem, kde je měření velmi důležité, je zcela jistě i energetika. Přístroje ORBIT MERRET se používají prakticky na všech druzích elektráren od malých vodních až po ty největší, jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Mimo Českou republiku slouží v jaderných elektrárnách na Slovensku, v Arménii, na Ukrajině a v nemalých počtech i v ústavu neutronového výzkumu ILL v Grenoblu ve Francii. Celkem jde o tisíce přístrojů použitých a praxí prověřených v sektoru, kde jsou požadavky na bezpečnost a spolehlivost tou nejvyšší prioritou.
Pro měření v energetice lze použít všechny standardní přístroje určené pro měření v průmyslu. Pro jednodušší modernizaci velínů i jiných rozvaděčů speciálně v energetice pak vzniklo několik typů přístrojů. Vždy jde o rozměrovou náhradu přístroje, který se dříve vyráběl a používal. Jako první vám představujeme sloupcové zobrazovače
OMB 451 a OMB 452. Tyto přístroje jsou náhradou za přístroje ZEPAKOMP o výšce 60 a 80 mm. Technici jedné z elektráren je překřtili podle vzhledu na "autorádio".
Jako náhrada elektromechanických ručkových přístrojů KPD1-5xx, KPM1-5x, KPP1-512 a KPU1-5xx ruské výroby vzniknul přístroj OM 402JEDU. Vychází z přístroje OM 402UNI, ale navíc nabízí čtvrtkruhový sloupcový zobrazovač se znázorněním limitních bodů, tzv. „ustávek″ v jazyku zaměstnanců elektráren. Také zde naleznete čtyři pomocné displeje pro zobrazení limitních hodnot číselně, hlavní tříbarevný displej pro měřené hodnoty a třímístný displej popisu jednotky. Výstupy jsou čtyři bistabilní relé, analogový výstup a RS 485 s protokolem OM ASCII. Přístroj lze konfigurovat pomocí klávesnice nebo pomocí rozhraní OM LINK. Programové vybavení přístroje může být validováno podle ČSN IEC 62138 pro použití na jaderných elektrárnách v kategorii B a C.
Místo optických stop M173x, M174x ruské výroby vzniknula řada sloupcových zobrazovačů OMB 48x. Jde o čtyřicetiosmibodové zobrazovače, podle typu jsou s jedním, třemi nebo čtyřmi sloupci. Každý sloupec, kromě bodu určujícího právě měřenou hodnotu jsou na něm zobrazena i dvě limitní pásma a to spodní a horní. Zobrazení displeje je tříbarevné. Barvy jsou pevně určené - zelená pro spodní pásmo, červená pro horní a žlutá pro pásmo správných, provozních hodnot vstupního, respektive měřeného signálu. K volitelnému vybavení přístrojů patří až dva komparátory s releovým výstupem. I pro tento přístroj je možná validace firmware pro jaderné elektrárny.
Snad jen v medicíně jsou předpisy a požadavky tak striktní jako v jaderné energetice. OBRIT MERRET je certifikován a vyrábí zařízení pro oba sektory. V kombinaci s pětiletou zárukou, kterou na své výrobky poskytuje, by to měl být další z dobrých důvodů proč volit tuto ryze českou značku.