monolitní nástroje - vysoko výkonové monolitní nástroje
Co si dneska dovedeme představit pod pojmem Monolitní nástroje? Ano na první dobrou se nám asi všem vybaví nástroje, jako jsou monolitní nástroje pro frézování a vrtání. Je sice pravda, že se asi bude jednat o nejvíce rozšířené a nejvíce povědomé monolitní nástroje, které jsme si schopny vybavit. Jedná se o asi nejvíce zastoupenou skupinu.
Do monolitních nástrojů můžeme zařadit i nástroje na odvalování pro větší nebo delší životnost nebo monolitní nástroje pro lisování, kde se opět bude jednat o prodloužení životnosti lisovacího nástroje převážně u rychloběžných lisů. Dále je můžeme nalézt monolitní nástroje jako ústí trysky pro abrasivní materiály. I v jiných oblastech s menším rozšířením.
Co bychom mohli očekávat od monolitních nástrojů? Monolitní nástroje nabízejí především delší životnost než HSS nástrojů. Pokud k tomu přidáme i jakýkoli povlak, tak nám životnost může vzrůst u monolitních nástrojů několikanásobně. Povlaky pro monolitní nástroje rozlišujeme podle metody nanášení na CVD a PVD. CVD (je zkratka anglického výrazu Chemical Vapor Deposition – chemická depozice z plynné fáze. CVD povlak vzniká chemickými reakcemi při teplotách v rozmezí 700–1050 °C. a jsou obecně tvrdší). PVD povlaky (Physical Vapor Deposition), které jsou nanášeny odpařením z pevné fáze, vznikají za relativně nízkých teplot (400–600 °C). Samotný proces se skládá z postupného odpaření kovu, který reaguje například s dusíkem, přičemž na povrchu obráběcího nástroje vzniká tvrdý nitridový povlak a jsou obecně houževnatější.). Dlouhou životností nám roste i křehkost. Ta se nechá zvýšit zvětšením obsahu kobaltu. I přesto budou monolitní nástroje méně houževnaté než nástroje z HSS viz
Odkaz na minulý článek.
Nástroje jsou vyráběny slinováním práškovou metalurgií. Prášek je namíchán z částek karbidu wolframu (WC), kubického karbidu titanu, tantalu, beryllia a jiných. Jsou spojeny kovovým pojivem kobaltu.
Co říci závěrem:
V dnešní době monolitní nástroje zastávají většinu třískových operací. Dále se s nimi můžeme setkat v operací typu šťouchání, tváření, obrážení a jiných. Převažují i ve výrobě speciální nástrojů, kde se svojí možností tvarového broušení jsou dnes první volbou pro broušení. Díky komerčnímu rozšíření se monolitní nástroje staly jedněmi z nejpoužívanějších v oblasti obrábění. Inspiraci můžete najít na stránkách
https://shop.precitool.de/bk/GP_2022/#page_1.