Broušení oceli je velmi širokou strojírenskou disciplínou. Ocel definujeme formálně jako slitinu železa, uhlíku a ostatních legujících prvků, kde obsah uhlíku nepřekračuje hodnotu 2,14 %. Některé nástrojové oceli svým obsahem uhlíku tuto hodnotu sice překračují, ale i přesto je zažitým způsobem označujeme jako „oceli“.
Základních technologických variant broušení oceli je na českém trhu velmi mnoho, počínaje těmi nejrozšířenějšími (ruční řezání a broušení kotouči typu FLEX), přes čisticí a lešticí aplikace až po přesné broušení.
Základní materiálové otázky při broušení oceli jsou vždy stejné:
Jaké je chemické složení broušené oceli?
Je ocel před broušením v měkkém stavu, nebo je jinak tepelně či chemicko-tepelně zpracována, např. cementována, kalena, nitridována?
Obsahuje ocel ve své povrchové vrstvě výrazný podíl austenitu, sekundárních a ostatních karbidů? Dochází v povrchové vrstvě k výraznému oduhličení?
Ve firmě Turbin s.r.o. držíme standardní skladovou zásobu brusiva na broušení oceli, kterou pokryjeme všechny základní aplikace broušení oceli na českém trhu. Pro vysoce výkonné brousicí procesy ve velkých sériích navrhujeme brusivo našim zákazníkům zpravidla individuálně na míru.