mikrokrystalický korund

mikrokrystalický korund - brusný mikrokrystalický korund

Turbin s.r.o.

 
Veselice 96, Vavřinec, 679 13
 
+420 516 411 417
 
IČ: 48910562
DIČ: CZ48910562
Průmyslové obory

mikrokrystalický korund

Turbin s.r.o.

 

mikrokrystalický korund - brusný mikrokrystalický korund a brousicí nástroje z mikrokrystalického korundu

 

Mikrokrystalický korund lze popsat jako výkonnostní, hrubovací brousicí zrno. Jeho struktura se značně liší od konvenčních tavených korundů. Abychom tento rozdíl správně pochopili, musíme si vysvětlit, jaká je základní a obecná stavba brousicího zrna. Každé brousicí zrno se skládá z mnoha „ostrůvků“, tzv. subzrn, z nichž každé subzrno má svou vlastní a odlišnou orientaci krystalické mřížky. Jednotlivá subzrna jsou od sebe oddělena hranicemi zrn, kde se skokově mění orientace krystalické mřížky. Velikost těchto subzrn v rámci jednoho brousicího zrna má fundamentální vliv na průběh opotřebení brousicího zrna.

 

Brousicí zrna tavených korundů lze označit za polykrystaly, tj. skládající se z určitého „středního“ počtu větších subzrn. V průběhu broušení se tudíž odlamují poměrně velké části brousicího zrna a „otupení“ se dostaví relativně brzy. Naopak mikrokrystalický korund, jak napovídá název, je počet těchto subzrn mnohem vyšší a jednotlivá subrzna jsou mnohem menší. Tudíž se v průběhu opotřebení odlamují mnohem menší části brousicího zrna a brousicí zrno tak mnohem déle vydrží efektivně odebírat materiál obrobku.

 

Obecnými nevýhodami mikrokrystalických korundů jsou velké síly, které je nutno vynaložit na mikrokrystalické štěpení brousicího zrna, vysoká cena a zároveň velmi špatné drsnosti, resp. vlnitosti broušeného povrchu, pokud bychom používali brousicí nástroje pouze z mikrokrystalického korundu. Proto používáme téměř vždy směsi mikrokrystalického korundu a některého vhodně zvoleného taveného konvenčního korundu, abychom snížili cenu brousicího nástroje a zároveň dosáhli dobrých vlastností broušeného povrchu.

 

Velmi často jsou používány mikrokrystalické korundy zejména při broušení kalených, cementovaných a kalených, resp. jinak tepelně či chemicko-tepelně zpracovaných ocelí. První nasazení mikrokrystalických korundů na českém trhu v průběhu 90. let způsobilo revoluci v produktivitě broušení těchto materiálů oproti dřívějším brousicím nástrojům.  

Firma Turbin s.r.o. nabízí ve svém sortimentu brousicí nástroje z mikrokrystalických korundů v keramickém i pryskyřičném pojivu.

 

V případě zájmu o mikrokrystalický korund nás prosím kontaktujte na našich webových stránkách.

Příbuzné zápisy

Další prezentace oboru: Průmyslové broušení

Chcete založit profil své firmy ?
Dejte nám svůj kontakt a my se Vám ozveme !
 
E-mail byl úspěšně odeslán. Budeme Vás kontaktovat co nejdříve. Děkujeme!
Vložte profil