simulátory výroby energie - simulátory získávání a výroby energie z obnovitelných zdrojů
Udržitelnost kvality lidského života bez devastujících následků na životní prostředí je otázka, se kterou se dnes setkáváme denně, i kdybychom nechtěli. A je to logické. Na přelomu 19. a 20. století byla započata technická revoluce, jaká nemá obdoby, vědci přicházeli s novými objevy a snažili se je přetvořit „ve prospěch lidstva“ na vylepšení průmyslové výroby nebo pro vojenské účely. Na důsledky na životní prostředí se moc ohledy nebraly, protože ještě nebyly tak viditelné. V honbě za většími objemy výroby a zisky se příroda začala doslova drancovat. Dnes už jsou zásahy člověka do přírody tak masivní a neoddiskutovatelné, že není možné v tomto trendu dále pokračovat.
Jak ale dál, když poptávka po energiích neustává, a lidstvo si ze získaných výdobytků nechce nic odepřít?
Řešíme proto otázku získávání energie z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a jeho deriváty (příliv a odliv, vlny atd.), slunce, energie vody, geotermální energie, biopaliva a podobně.
Asi největšího rozmachu dosáhly větrné a solární elektrárny. Problém je, že vyrábějí energii když fouká, resp. když svítí slunce. A to se vždy nemusí shodovat s obdobím, kdy ji potřebuje průmysl a domácnosti. Na stole je tedy otázka nejen výroby, ale i uskladnění energie.
Čistým řešením se jeví přeměna energie získané z obnovitelných zdrojů na vodík prostřednictvím rozkladu vody v elektrolyzéru na kyslík a vodík, a zpětným využitím vodíku na výrobu elektrické energie prostřednictvím palivového článku.
Možností se jeví mnoho, ale zatím o nich víme málo a optimální cesty se stále hledají. Proto zde máme
simulátory výroby energie nabízené společností Helago-CZ, s.r.o.
Simulátory výroby energie jsou nabízeny v sadách pro základní a střední školy, pomocí kterých lze zkoumat základní principy fungování výroby energie z obnovitelných zdrojů, ale jsou dodávána i profesionální zařízení, na kterých je již možné provádět výzkum.